Kurs Açıklaması

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) bireysel başvurular, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiği durumlarda uluslararası bir hukuki platformda adalet aramalarını sağlar. Bu Eğtiimi alarak AİHM'ye başvuru süreçleri, temel ilkeler ve bu başvuruların bireylerin haklarını nasıl koruduğu konusunda derinlemesine bir anlayış kazandırmayı hedefler.

Yapacağınız bireysel başvurularda esas ve usul kaybı yaşamadan dosyanızı eksiksiz hazırlayabileceksiniz.

KİMLER ALABİLİR?

  • Hukuk öğrencileri ve mezunları
  • Uluslararası ilişkiler uzmanları
  • İnsan hakları savunucuları
  • Hukuk profesyonelleri ve avukatlar
  • Kamu yönetimi uzmanları
  • Uluslararası hukukla ilgilenen herkes

What will i learn?

  • Katılımcılar, uluslararası insan hakları hukuku alanında derinlemesine bir bilgi edinirler.
  • Eğitimi alarak , AİHM'ye başvuru süreçlerini anlamak ve uygulamak için gerekli becerileri geliştirebilirsiniz.
  • AİHM'ye başvurular genellikle iç hukuk yollarının tükenmiş olması durumunda yapılır. Yani, bireyler ulusal mahkemelerde adalet aramış ancak sonuç alamamışlarsa, AİHM'ye başvuruda bulunabilirler.
  • AİHM'ye başvurular, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve protokollerine taraf devletlerin bu sözleşmelere aykırı davrandığı iddialarını içerir. AİHM, bu iddiaları değerlendirir ve gerektiğinde devletleri sorumlulukla yükümlü tutabilir.

Gereklilikler

Sıkça sorulan sorular

Bireysel başvuru, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer alan hakların ihlal edildiğine inanan bireylerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvurudur. Bu başvurular, devletlerin bireylerin haklarını korumakla yükümlü olduğu prensibini vurgular.

Başvurunun kabul edilebilir olması için öncelikle başvuru sahibinin bireysel başvuru yapma hakkına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru, sözleşmenin usul ve esas kurallarına uygun olmalıdır.

Başvuru süreci oldukça değişkendir ve genellikle uzun bir süreyi kapsar. Mahkemenin iş yükü, dosyanın karmaşıklığı ve esas ve usulüne uygun olup olmamaması süreyi etkiler. Ancak genel olarak birkaç yıldan daha uzun sürebilir.Esas ve usulune uygun başvuru yapmak bu süreci kısaltacaktır.

AİHM Bireysel Başvuru Usul ve Esasları Kabul Edilebilirlik Kriterleri eğitimi online olarak verilmektedir.

AİHM Bireysel Başvuru Usul ve Esasları Kabul Edilebilirlik Kriterleri eğitimini tamamlayan herkes AİHM bireysel başvurusu hakkında tüm bilgilere hakim olarak esas ve usulüne uygun bir başvuru yapabilrsiniz.

AİHM Bireysel Başvuru Usul ve Esasları Kabul Edilebilirlik Kriterleri eğitimi 4 saat sürmektedir,eğitimi bitirdikten sonra Uzanlık sertifikanızı alabilirsiniz.

Evet, AİHM Bireysel Başvuru Usul ve Esasları Kabul Edilebilirlik Kriterleri eğitimini hakkında sorularınız olursa eğitim danışanlarınız aracılığıyla hocamıza sorularınızı iletebilir cevaplarınızı alabilirsiniz.

AİHM Bireysel Başvuru Usul ve Esasları Kabul Edilebilirlik Kriterleri eğitimini Av.Levent Mazılıgüney hocamız vermektedir.

AİHM Bireysel Başvuru Usul ve Esasları Kabul Edilebilirlik Kriterleri eğitimini alıp bireysel başvuru yapmak istiyorsanız öncesinde iç hukuk yollarını tüketmiş olmanız gerekmektedir.Bu nedenle öncesinde AYM başvuru yapmanız gerekir, daha önce bireysel başvuru yapmadıysanız önce AYM başvurusu eğitimini almanız önerilir.

Başvuru yaparken avukat tutmak zorunlu değildir, ancak başvurunun karmaşıklığına ve kişinin kendi hukuki bilgisine bağlı olarak bir avukatın yardımı faydalı olabilir.Bu eğitimi aldıktan sonra kendii başvurunuzu yapabileceksiniz.

Wise Academy

Av. Levent Mazılıgüney

Dr. Levent MAZILIGÜNEY, 2000 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra sırasıyla Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Bilim dalında, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Malzemeleri Bilim Dalında ve Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı İşletmesi Bilim Dalında 3 ayrı tezli yüksek lisans tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 2014, Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünü 2017 yılında tamamlamıştır. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Mekaniği (Deprem) Bilim Dalında doktora eğitimimi 2020 yılında tamamlamıştır. Yayımlanmış bir teknik bir edebi kitabı ve çok sayıda teknik ve hukuki makalesi bulunmaktadır. Adli Bilişim Uzmanlığı başta olmak üzere birçok farklı alanda uzmanlıkları bulunan Dr. Levent MAZILIGÜNEY halen avukatlık mesleğini icra etmekte ve insan hakları alanındaki çalışmalarıyla da tanınmaktadır. AİHM kararlarından bazılarını Türkçe ’ye çevirmiştir. AYM ve AİHM’e Müvekkilleri adına 100’ün üzerinde bireysel başvurusu bulunan Dr. Levent MAZILIGÜNEY eğitim kapsamında teorik ve uygulamaya dönük tecrübelerini de aktaracaktır.

2250 TL

2850 TL

Dersler

17

Beceri Seviyesi

Orta Seviye

Geçerlilik Süresi

Ömür Boyu

İlgili Kurslar