Değerlendirmeler

5

(3 Yorumlar)

Hakkında

Şair ve yazar, mucit. 26 Haziran 1975 tarihinde Ankara’da doğdu.  Çermikli bir baba ve Erganili bir annenin oğludur. İlkokulu Yenituran İlköğretim Okulu, ortaokulu ise Ankara Anadolu Lisesi Almanca bölümünde okuduktan sonra, liseyi Bursa’da bulunan Işıklar Askeri Lisesinde tamamladı. Kara Harp Okulu’nu bitirdi ve bir Topçu teğmeni olarak mesleki kariyerine başladı.

2000-2002 yıllarında Amerika’da Naval Postgraduate School’da bilgisayar alanında yüksek lisans yaptı. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir mühendis subay olarak hizmet etmeyi müteakip, yarbay rütbesiyle 2017 yılında emekli oldu.

Ankara'da ikamet eden Yılmaz Değirmenci; 2003 yılında Microsoft Research ekibi tarafından düzenlenen yapay zekâ destekli konuşmayı anlama projesinde birinci olarak ödül kazandı. Ayrıca bilgi birikimini 2012 yılında başka bir yapay zekâ uygulamasında somutlaştırdı. "YılmaZCan" ismini verdiği şiirmatik robot, kullanıcı tarafından ekranına girilen bir ismi de kullanarak o anda o kişiye özel bir şiir yazmakta ve bu şiiri kullanıcıya bir kâğıt çıktı olarak sunmaktadır.

Şiirlerinde, hissedilen duyguların ve yaşanılan deneyimlerin felsefi derinliğine girmeye odaklanmış, çok farklı kaynaklardan beslenen bir üslup sezilmektedir.

Mutluluk üzerine son yazdığı kitap, her kesimden okuyucu tarafından büyük beğeni topladı. 2016 yılında kendi şiirlerini paylaştığı bir radyo programı icra etti.

Yılmaz Değirmenci; halen uzmanlık alanı siber güvenlik ve yapay zekâ konularında verdiği hizmetler ve geliştirdiği çözümlerle profesyonel yaşamına devam etmektedir.

ESERLERİ:

- Araştırma: Sonsuzluk Teknolojileri (mucit Nikola Tesla’nın hayatı ve buluşları hk., 2005)

- Roman: Buluşma (bilimkurgu romanı 2006), Siyah Beyazın Ötesi (2012).

- Şiir: Siyah Işığın Parlaması (2006).

- Yaşam: Mutsuzsan Nedeni Sensin (2015).

İstatistikler

32

Toplam Öğrenci

1

Eğitimler

3

Yorumlar

Eğitimler (1)

E-posta:

yilmazdegirmenci@enwise.academy